تیرامین چیست و تیرامین بالا چه عوراضی می تواند برای بدن داشته باشد؟
تیرامین چیست و تیرامین بالا چه عوراضی می تواند برای بدن داشته باشد؟

تیرامین چیست و تیرامین بالا چه عوراضی می تواند برای بدن داشته باشد؟، تیرامین از آمینواسید تیروزین تشکیل شده و در تنظیم فشار خون بدن نقش ایفا می‌کند. این ماده به طور طبیعی در بدن و انواع مختلف از غذاها یافت می‌شود. افرادی که میگرن دارند یا مستعد ابتلا به آن هستند یا افرادی که داروهای مهارکننده‌ی مونوآمین اکسیداز (MAOI، دسته‌ای از داروهای ضد افسردگی) مصرف می‌کنند، ممکن است که نیاز باشد مصرف غذاهایی که غنی از تیرامین هستند را محدود کنند. در این مطلب قصد داریم شما را با تیرامین و عوارض جانبی آن بیشتر آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

تیرامین چیست؟

تیرامین یک نوع آمینواسید است که به طور طبیعی از تجزیه‌ی آمینواسیدی به نام «تیروزین» تولید می‌شود. این ماده همچنین در برخی غذاها، گیاهان و حیوانات نیز یافت می‌شود.

مصرف تیرامین به طور کلی بی‌خطر است، اما با این حال اگر داروهای MAOI مصرف می‌کنید یا میگرن دارید، بهتر است مصرف آن را محدود کنید؛ زیرا تیرامین می‌تواند باعث سردردهای میگرنی شود یا زمانی که دارو مصرف می‌کنید در بدن تجمع پیدا کند. تجمع تدریجی و بیش از حد این ماده در بدن می‌تواند منجر به عوارض جانبی خطرناکی مثل فشار خون بالا شود.

تیرامین دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

غده‌های آدرنال (فوق کلیوی) به طور کلی با ارسال کاتکولامین‌ها (انتقال دهنده‌هایی عصبی یا هورمون‌هایی که مسئول پاسخ جنگ یا گریز در بدن هستند) به جریان خون، به تیرامین پاسخ می‌دهند. این انتقال دهنده‌های عصبی شیمیایی عبارت‌اند از اپی نفرین، نور اپی نفرین و دوپامین.

کاتکولامین‌ها به شما انرژی می‌دهند و نوبه‌ی خود فشار خون و ضربان قلب را بالا می‌برند.

اکثر مردم غذاهای حاوی تیرامین را بدون تجربه کردن هیچ‌گونه عوارض جانبی منفی مصرف می‌کنند. با این حال، ترشح این هورمون‌ها می‌تواند باعث افزایش فشار خون مضر شود؛ به خصوص اگر تیرامین بیش از حد مصرف کنید.

عوارض جانبی تیرامین بالا

مصرف غذاهایی که غنی از تیرا‌مین هستند در افرادی که داروهای MAOI مصرف می‌کنند می‌تواند باعث سردرد، تاری دید، درد قفسه سینه و تپش قلب (تغییر در نحوه‌ی ضربان قلب) شود که همه‌ی این موارد با فشار خون بالا، خونریزی داخل جمجمه و آسیب به میوکارد قلب همراه هستند.

میگرن و سردرد

آنزیم مونوآمین اکسیداز تیرامین را تجزیه می کند. افرادی که داروهای MAOI مصرف می‌کنند، فرآیند آنزیم متوقف می‌شود و به دنبال آن سطح تیرامین در خون افزایش می‌یابد.

تیرامین باعث می‌شود که سلول‌های عصبی،‌ هورمون نور اپی نفرین ترشح کنند و سطوح شیمیایی در مغز را تغییر دهند؛ بنابراین درد ایجاد شده و شما دچار سردرد می‌شوید. اگر فرد میگرنی هستید، این ماده سردرد شما را بیشتر خواهد کرد.

فشار خون بالا

داروهای MAOI علائم مختلفی از جمله اختلال اضطراب، افسردگی و مراحل اولیه‌ی بیماری پارکینسون را درمان می‌کنند. سطوح بالای تیرامین می‌تواند باعث بحران فشار خون شود، در واقع این افزایش ناگهانی فشار خون یک فوریت پزشکی محسوب می‌شود. علائم این موضوع شامل موارد زیر می‌شود:

  • تپش قلب
  • اضطراب
  • خون دماغ شدن
  • حالت تهوع
  • تنگی نفس
  • سردرد
  • سبکی سر

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید یا فشارخون شما ۱۸۰/۱۲۰ میلی‌متر جیوه بود، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید.