چگونه سوگیری بر تعبیر خواب تأثیر می‌گذارد؟
چگونه سوگیری بر تعبیر خواب تأثیر می‌گذارد؟

چگونه سوگیری بر تعبیر خواب تأثیر می‌گذارد؟، از دهه ۱۹۷۰ تعبیر خواب به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. کتاب «بازی رویا» آن فارادی (Ann Faraday) در سال ۱۹۷۴ تکنیک‌ها و ایده‌هایی را بیان می‌کند که هر کسی می‌تواند برای تعبیر رویاهای خود از آن استفاده کند. امروزه خوانندگان می‌توانند کتاب‌های مختلفی را خریداری کنند که لغت‌نامه‌های خواب، راهنمای نمادها و نکاتی برای تعبیر و درک رویاها ارائه می‌دهند. نظریاتی هم وجود دارد که طبق آن‌ها خواب‌ها اصولا فعالیت زیستی مغز را منعکس می‌کنند نه فعالیت روان‌شناختی. با ما همراه باشید.

چگونه سوگیری بر تعبیر خواب تأثیر می‌گذارد؟

محققان کری موروج (Carey Morewedge) و مایکل نورتون (Michael Norton) رویاهای بیش از هزار نفر از ایالات متحده، هند و کره جنوبی را مطالعه کرده‌اند. آن‌ها کشف کردند که تعداد کمی از دانشجویان کالج که در این تحقیق شرکت کردند، معتقد بودند که رویاهای آن‌ها صرفاً پاسخ مغز به تحریکات تصادفی است.

در عوض، بیشتر این تصور فروید را تأیید کردند که رویاها، آرزوها و امیال ناخودآگاه را آشکار می‌کنند. همچنین آن‌ها کشف کردند وزن و اهمیتی که مردم برای رویاهای خود قائل هستند تا حد زیادی به پیش‌داوری‌های آن‌ها بستگی دارد. افراد بیشتر ممکن است رویاهای منفی را به خاطر بسپارند اگر درباره‌ی افرادی باشد که آن‌ها را دوست ندارند.

همچنین اگر رویاهای مثبت درباره‌ی دوستان یا عزیزانشان باشد، بیشتر احتمال دارد که آن‌ها را جدی بگیرند. به عبارت دیگر، افراد مایل‌اند رویاهای خود را به گونه‌ای تعبیر کنند که از باورهای موجود در مورد خودشان، جهان و افراد اطرافشان پشتیبانی کند. محققان دریافتند مواردی مانند سوگیری تأیید (confirmation bias) و سوگیری منفعت شخصی (self-serving bias) می‌تواند بر نحوه‌ی پاسخ افراد به رویاهای خود تأثیر بگذارد. به گفته محققان، از آنجایی که مردم تمایل دارند رویاهای خود را جدی بگیرند، ممکن است به کسانی تبدیل شوند که به پیشگویی‌های خواب‌های خود تحقق می‌بخشند.

اگر خواب ببینید که در امتحان مردود می‌شوید، ممکن است انگیزه‌ی کمتری برای مطالعه داشته باشید یا حتی آنقدر استرس داشته باشید که عملکرد ضعیفی از خود نشان دهید. هر یک از این نظریات به روش و دیدگاه خاص خود در تعبیر خواب می‌پردازند و بر اساس مفاهیمی مانند ناخودآگاه، کهن‌الگوها، فرایند شناختی و فعالیت زیستی مغز، تفسیر خواب را ارائه می‌دهند.

در هر صورت، تعبیر خواب یک موضوع پیچیده است و نیاز به توجه به جزئیات رویا و شرایط فرد در زمان خواب دارد. رویاها ممکن است معنی داشته باشند یا نداشته باشند، اما واقعیت این است که تعبیر خواب به یک سرگرمی محبوب تبدیل شده است.