۸ روش برای پاسخگویی به سوالات شخصی اطرافیان
۸ روش برای پاسخگویی به سوالات شخصی اطرافیان

۸ روش برای پاسخگویی به سوالات شخصی اطرافیان، دلایل زیادی وجود دارد که چرا برخی افراد سوال‌های بسیار شخصی می‌پرسند و انتظار دریافت پاسخ دارند. یک دلیل این است که آن‌ها نسبت به شما احساس دشمنی می‌کنند و می‌خواهند با کندوکاو زندگی‌تان، سد راهتان شوند. دلیل دیگری که احتمال دارد، نگرانی آن‌ها در خصوص جریان و اتفاق‌های زندگیتان است. در هر صورت، گاهی اوقات افراد متوجه ناراحتی شما پس از پرسش‌های شخصی نمی‌شوند. بنابراین این شما هستید که با جواب‌های قاطعانه، از سوال‌های شخصی بعدی جلوگیری می‌کنید.

۱. پاسختان را به یک سوال تبدیل کنید

سوال‌هایی در مورد وضعیت تاهل یا به طور کلی در مورد زندگی شخصی شما نه تنها خصوصی، بلکه توهین‌آمیز هم هستند. به جای گرفتن حالت تدافعی و شروع یک مکالمه‌ی منفعلانه یا تهاجمی، می‌توانید سوال بپرسید. شما نیازی به دفاع از انتخاب‌های شخصی در برابر افراد غریبه ندارید. یک سوال از فرد مقابل توجه او را به خودش معطوف خواهد کرد و بدین طریق متوجه می‌شود که تصمیمات زندگی‌‌اش آنقدر هم که فکر می‌کرد عالی نبوده است.

۲. حرفتان را مستقیم بزنید، حتی اگر بد به‌ نظر می‌رسد

پاسخ دادن با لحن بسیار واضح و قاطع توسط برخی افراد بی‌ادبانه تلقی می‌شود، اما این روش بهترین راه برای نشان دادن احساسات واقعی‌تان است. بنابراین، اگر فکر می‌کنید طرف مقابل در حال عبور از خط قرمزهای شما است، می‌توانید صراحتا بگویید «این سوال مرا ناراحت کرد.» به رفتار خود اطمینان داشته باشید تا طرف مقابل متوجه شود که باید موضوع گفت‌وگو را کنار بگذارد. به این ترتیب، یاد خواهند گرفت که هرگز در آینده سوال‌های شخصی از شما نپرسند.

۳. از آن‌ها بپرسید چرا این سوال انقدر مهم است

ممکن است سوال ناراحت‌کننده از طرف کسی باشد که به شما اهمیت می‌دهد یا می‌خواهد تجربه‌ی شخصی‌تان را بداند. از آن‌ها بپرسید که چرا می‌خواهند این موضوع را بدانند. چنین سوال‌هایی از جانب شما، نیت واقعی آن‌ها را آشکار می‌کند. نیازی نیست با پرخاشگری یا عذاب وجدان این سوال را بپرسید، بلکه باید صدای خود را ملایم و دوستانه نگه دارید.

۴. سوال را تغییر دهید

این روش راهی برای ایجاد یک پل بین سوال ناخوشایند و منطقه‌ی راحت‌تر برای بحث است. با تغییر سوال، گفت‌وگو را به نقطه‌ای هدایت می‌کنید که مشکلی برای صحبت کردن در مورد آن ندارید. اگر آماده‌ی صحبت کردن با دیگران در مورد افکار و احساسات خود نباشید، این روش یک راه مطمئن و موثر است. نه تنها می‌توانید از پاسخ‌گویی اجتناب کنید، بلکه می‌توانید موضوع متفاوتی را پیش بکشید که ممکن است بحث را به سمت‌وسوی دیگری سوق دهد.

۵. به جای پاسخ، شخص را نصیحت کنید

صحبت کردن در مورد جدایی اخیرتان می‌تواند بسیار سخت و همراه با احساس‌های ناخوشایند باشد، اما افراد کنجکاو همچنان در مورد آن از شما سوال خواهند پرسید. می‌توانید با بیان توصیه‌های شخصی که به شما در گذر از زمان دردناک کمک می‌کنند، از پاسخگویی اجتناب کنید. به این ترتیب، لازم نیست جزئیات زیادی در مورد رابطه‌ی خود بگویید، اما یک بحث عمومی‌تر ایجاد می‌کنید. افراد دیگر می‌توانند وارد عمل شوند و از تجربه‌های خود که در موقعیت‌های مشابه به آن‌ها کمک کرده است صحبت کنند.

۶. با شوخی طرف مقابل را شرمنده کنید

بیایید صادق باشیم، کسانی که می‌خواهند سر از کار دیگران در بیاورند، معمولا کنجکاو هستند و باید با پاسختان آن‌ها را شرمنده کنید. با شوخی‌های مودبانه اما به جا، متوجه می‌شوند که بیش از حد سوال شخصی پرسیده‌اند. می‌توانید با این جمله پاسخشان را بدهید و دور شوید: «وای، تو خیلی کنجکاو هستی، نه؟»

۷. با تعریف و تمجید از پاسخ دادن بپرهیزید

بسیاری از مردم تعارف را دوست دارند و با کمال میل آن را می‌پذیرند. بنابراین، وقتی از شما این سوال معروف پرسیده می‌شود که «چه زمانی بچه‌دار خواهید شد؟»، می‌توانید با کلامتان به تمجید فرد مقابل بپردازید. شروع کنید به صحبت در مورد فرزندانشان و اینکه چقدر آن‌ها فوق‌العاده هستند. حتی می‌توانید با تاکید بر تربیت فوق‌العاده‌شان، موضوع صحبت را به طور کامل تغییر دهید.

۸. با ابهام پاسخ دهید

ابهام هیچ فضایی را برای پرسیدن سوال‌های دیگر باقی نمی‌گذارد؛ زیرا افراد کنجکاو هیچ پاسخ قطعی دریافت نمی‌کنند. وقتی نمی‌خواهید به سوالی پاسخ دهید یا فقط می‌خواهید به آن فکر کنید، این روش بهترین راه است. بنابراین، جواب شما به صورت رمز و راز منتقل می‌شود و طرف مقابل را متوجه خواهید کرد که با ادامه‌ی این روند، پاسخی نخواهد گرفت.