تفاوت بین کافه و کافی شاپ ، کافه و کافی شاپ در کلمه به هم شبیه هستند که امکان دارد شما با خود فکر کنید که این فقط برای خلاقیت در واژه پردازی یا بازدی کردن با کلمات است .

اما در حقیقت این امر به شکلی است که این ها کاملا با یکدیگر متفاوت هستند خیلی تفاوت ها را از لحاظ مواد غذایی سرو شده و منو و دکور را دارا هستند . هر دو دارای اسم و رسم از دورهم جمع شدن های چند نفره و لذت بردن از مزه های گوناگون و موزیک ملایم را بدست آورده اند . کافه و یا کافی شاپ تمام سعی و تلاش خود را می کند تا با ساخت فضای بهتر روز به روز بیشتر به درجه آرمانی کافه و یا کافی شاپ دست یابد . همانطور که مشاهده می کنید فرهنگ کافه و کافه نشینی در ایران روز به روز بیشتر در ایران در حال جا افتادن می باشد . افراد و به خصوص جوانان بسیاری که هر روز به این جمع افزوده می شوند . در چند سال گذشته شاهد چند کافی شاپ یا کافه در یک محل بیشتر نبودید و در حال حاضر شاهد موجود بودن 3 الی 4 کافه در یک خیابان می باشیم و از نشانه های استقبال خوب مردم می باشد . کافی شاپ های تجاری و فانتزی به طور معمول محیط های دم دستی و یا امکان راحت از نوشیدنی هایی که در پاساژ ها و فروشگاه های زنجیره ای مشاهده می کنید را می گویند و بسیار زیاد نیز هستند .
کافی شاپ های سنتی و نیمه تجاری ، معمولا به محیط هایی به دلیل قدیمی بودن و تاریخشان مورد توجه عموم افراد جامعه شده است این کافه ها بیشتر در بخش های قدیمی یک شهر موجود می باشند . مقداری از کافی شاپ فانتزی و تجاری پیشرفته تر از لحاظ تجهیرات و معمولا ساختار قدیمی خود را حفط می کنند . اما در حقیقت بیشتر به مکانی همانند یک رستوران کوچک به آن دیده می شود .
درباره ی فرق میان کافه و کافی شاپ باید گفته شود که کافی شاپ چیزی میان کافه و رستوران می باشد که انواع نوشیدنی های سرد و هم گرم را می توان در آن سرو کرد علاوه بر نوشیدنی غذاهای گرم و سرد نیز در آن سرو می شود . کافی شاپ در ایران محلی برای سرو نمودن قهوه و دورهمی ها ی مشتریان و محلی برای کتاب و شعر خوانی بوده است به همین دلیل است که از همان ابتدا دکور و نحوه چیدمان صندلی ها به شکل گفتگو محور طراحی شده است .