کفش هوشمند چیست؟

چه کسی می‌توانست فکر کند که روزی می‌تواند کفش هوشمند (Smart Shoes) به پا کند. اما این اتفاق افتاده است. اما اکنون شاهد حضور بسیاری از برندهای بزرگ تولیدکننده کفش ورزشی هستیم که مد و فناوری را با هم ترکیب کرده‌اند.

کفش هوشمند چیست؟

کفش هوشمند چیست؟

از اندازه‌گیری عملکرد ورزشی تا ردیابی موضوعات مربوط به تناسب اندام و ارزیابی معیارهای سلامتی، کفش هوشمند برای ارائه بازخورد شخصی به کاربران دارای آخرین تکنولوژی در ساخت است. تلاش برای مهندسی کردن تولید کفش با فناوری یکپارچه برای تقویت راحتی و سلامتی بیشتر، منجر به وجود آمدن کفش‌های هوشمند شد. زیره این کفش‌ها اغلب به عنوان بخشی برای اتصال به بلوتوث عمل می‌کنند و می‌توانند فعالیت یا برنامه خاصی را به یک برنامه هوشمند مرتبط سازند. این کفش‌ها می‌توانند به عنوان یک ابزار هوشمند با تکنولوژی بالا عمل کنند. کفش‌های هوشمند برای دستیابی، تجزیه و تحلیل، انتقال و ذخیره‌سازی داده‌ها به یک سیستم قابل اعتماد نیاز دارند.

پیشرفتهای تکنولوژیکی در صنعت کفش تنها به استفاده از موادی سبکتر و مقاوم تر محدود شده بود که نتیجه آن تولید کفشهایی راحت تر بود. اما ریزسازی قطعات الکترونیکی و فناوری بی سیم امکانات بیشتری را برای افزودن توانایی های کفشهای ساده باز کرده است. در دورانی که ورزشکاران زن و مرد برای پیشی گرفتن از رقیب خود از کوچکترین مزیت و برتری در ابزارهای ورزشی چشم پوشی نمی کنند، صنعت کفشهای ورزشی معمولا یکی از زمینه هایی است که همه برای یافتن جدیدترین پیشرفتها آن را تحت نظر دارند و شرکت آدیداس نیز یکی از شرکتهای پیشرو در استفاده از تکنولوژی در تولید محصولاتش به شمار می رود.

کابردهای کفش هوشمند

افزایش عملکرد و به طور کلی کاربردهای ورزشی‌ این کفش ها، سایر شرکت‌های تولید‌کننده کفش هوشمند از جمله Zhor Tech، مدل‌هایی را مخصوص کارگران ساختمانی طراحی کرده‌اند. این کفش‌ها دارای کفی ایمنی هستند که می‌توانند شمارش گام‌ها، تشخیص خستگی و ارزیابی وضعیت استقرار بدن را ارائه دهند.

چالش‌ها و آینده کفش‌های هوشمند

با وجود همه این نوآوری‌ها، چرا از کفش‌های اسمارت استفاده زیادی نمی‌شود؟ شرکت‌های مختلف برای ساخت این کفش‌ها به سرمایه‌گذاری و دانش فنی زیادی نیاز دارند. احتیاج به تخصص، مهندسی نوآورانه و منابع متعدد، لازمه ورود به بازار این محصولات است. سپس برخی از موانع اجتماعی برای این مورد نیز وجود دارند. بسیاری از مصرف‌کنندگان هنوز کفش‌های هوشمند را به عنوان بخشی از زندگی خود نمی‌بینند و یا ممکن است برای آن‌ها بسیار گران‌قیمت باشند.

شرکت‌های بیشتری مانند Sensoria ،Garmin ،Vivobarefoot ،E-Traces ،E-vone و سایرین با نوآوری‌های خود در حال شکل دادن به آینده پوشاک ورزشی هوشمند هستند. دوران کفش‌های هوشمند به تازگی آغاز شده است، پس بیایید صبر کنیم و نظاره‌گر نسل بعدی آن‌ها باشیم.

گزارش جدید نشان می‌دهد که بازار کفش‌های هوشمند تا سال ۲۰۲۲ با حدود ۲۳٪ رشد طی چهار سال آینده به طور پیوسته توسعه پیدا خواهند کرد. در حال حاضر، شرکت‌هایی مانند آدیداس و سالومون در حال آزمایش کفش‌هایی هستند که می‌توانند با بیومکانیک پا (خصوصیات متفاوت پای افراد) سفارشی شوند. با همکاری پوما، آزمایشگاه طراحی دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) در حال توسعه کفش هوشمند فعال بیولوژیکی می‌باشد که قادر است احساس ما را درک کند، بنابراین می‌تواند با شرایط بدنی کاربر سازگار شود. اپل در حال طراحی کفش‌های هوشمندی است که می‌تواند از آسیب‌دیدگی در پا جلوگیری کند.